Dacia Sandero a depășit VW Golf și Citroen C4, în decembrie, pe piața din Franța

Dacia Sandero a reușit să revină în atenția francezilor, după lansarea celei de-a doua generații în ultima parte a anului trecut. În luna decembrie, modelul fabricat în România s-a clasat pe poziția a șaptea în vânzări, depășind modele mult mai titrate, precum VW Golf (locul 8)sau Citroen C4 (locul 10). Volumul total de autoturisme Dacia Sandero vândute în luna decembrie s-a ridicat la 3.161 unități, cu doar circa 350 mai puține decât a vândut Renault Megane și cu 100 mai multe decât Volkswagen Golf. Cel mai vândut autoturism în ultima lună din 2012, în Franța, a fost Peugeot 208, urmat de Renault Clio 4 și Citroen C3.

Pe întreg anul, Dacia Sandero s-a clasat abia pe locul 18, din cauza vânzărilor mai slabe ale vechii generații. Modelul românesc a totalizat în 2012, pe piața franceză, 27.409 autoturisme vândute. Celelalte două modele de autoturisme din oferta Dacia, aflate în top 100 modele, pe piața din Franța, Duster și Lodgy, s-au vândut în 33.829 și, respectiv, 13.052 exemplare, adică un total de 74.290 autoturisme livrate. Cu tot cu modelul Logan, mai puțin cumpărat în Franța, și cu vehiculele utilitare (vechiul MCV și noile Dokker și Dokker Van), Dacia a atins un volum total de 84.500 vehicule, în scădere cu circa 10 față de anul trecut.

Cele mai vândute autoturisme în Franța, decembrie 2012

PosModelDec.2012
1Peugeot 2089.37066.368
2Renault Clio 46.43921.568
3Citroen C34.49462.922
4Renault Scénic3.80856.855
5VW Polo3.57244.181
6Renault Mégane3.49860.900
7Dacia Sandero3.16127.409
8VW Golf3.06137.066
9Peugeot 30082.90643.863
10Citroen C42.81740.538

SURSA: Asociația Constructorilor de Automobile din Franța

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *